Витоша планина
Витоша се намира се в Западна България , между Стара планина и Рило-Родопския масив. Тя е единствената куполообразна планина в България и основното й било се откроява добре от останалите планински масиви. То върви по върховете Черни връх, Резньовете, Скопарник и Острица, в посока северозапад-югоизток.
Формата на Витоша е почти кръгла с диаметър 20 – 25 km с площ от 278 km2 и средна надморска височина от 1500 m. Най-високата ѝ точка е връх Черни връх (2290 m). Характерни за планината са каменните реки, които представляват големи струпвания на скални блокове.
Витоша е първият парк в България и на Балканския полуостров обявен е през 1934г . В него са включени и два резервата:
1) Бистришко бранище-разположен е върху източните склонове на планината и е създаден с цел съхранение на смърчовите гори в басейна на Стара река.
2) Торфено бранище-включва торфищата във високите части на Витоша между Черни връх и в.Черната скала. Достъпът на туристи в него е забранен.
С близостта си до София и прекрасните природни дадености, Витоша е една от най-посещаваните планини у нас. Тя е подходяща дестинация за всички любители на планината с многобройните си пешеходни и вело маршрути.
Вело маршрути във Витоша
Тракът на дългото трасе преминава през места, които не присъстват в някои карти. След като се зареди в дадено приложението, самото то прави собствена интерпретация на маршрута и показва трасето с прекъсвания. Проблемът се среща най-често при Garmin. В приложенията Mapzy.cz и Koomot е необходимо да се избере първата опция…
Виж повечеВеднага след като завиете наляво, завивата на първата улица вдясно и продължавате само направо 1,390 км, докато стигнете до Т-образно кръстовище. На него свивате наляво и веднага след това надясно. На хотел „Дискрет“ се прави ляв, почти обратен завой, и се тръгва по пътя само нагоре. Оттук насетне следвате само…
Виж повечеДължина: 2.5 км Спускане: 535 м Ниво на техническа трудност: Високо Представяме Ви един прекрасен маршрут минаващ основно по пътеки и малко по асфалт и черни пътища. Изключително интересен с изкачвания и спускания, а от достоверни източници знаем, че може да има и малко носене, но не повече от 50-100м. В същото време…
Виж повечеДължина: 27.8 км | Изкачване: 680 км | Спускане: 680 м | Ниво на техническа трудност: средно (R1, R2, Т2, Т3, Х) Ниво на физическо натоварване: Средно Продължителност: 2-5 часа (в зависимост от темпото и почивките) Вода: 1-2 л, по пътя има 1-2 чешми Храна: за половин ден. В Кладница…
Виж повечеНачална точка: кв. Владая, площада при общината Дължина: 22.4 км Изкачване: 1050 м Ниво на техническа трудност: средно (R1, R2, T2, T3) Физическо натоварване: средно (КФН=7) Продължителност: 2-5 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н. ) Вода: 2 л; по маршрута няма чешми Храна: за половин ден; вхижа „Бонсови…
Виж повечеДължина: 10.0 км | Изкачване: 480 м | Спускане: 480 м | Продължителност: 1-2 часа Ниво на техническа трудност: Средно (R1, R2, T1, T2, T3) Ниво на физическо натоварване: Средно Вода: 1 л Храна: не е необходима Терен: Асфалт, алеи и пътеки. Това е един по-малко известен маршрут, но определено си заслужава да му се…
Виж повечеДължина: 31.2 км | Изкачване: 900 м | Спускане: 900 м Ниво на техническа трудност: Средно – R1, R2, T3 Ниво на физическо натоварване: Средно Продължителност: 3-5 ч в зависимост от темпото и почивките Вода: 1.5-2 л; по пътя има чешми, но предимно в началото и края на маршрута). Храна: за половин ден Храна (допълнение) По маршрута няма…
Виж повечеДължина: 21.7 км | Изкачване: 700 м | Спускане: 700 м | Ниво на техническа трудност: Ниско Ниво на физическо натоварване: Средно Продължителност: 2-4 часа в зависимост от темпото Вода: 1-2 л, по маршрута има чешми в първата част (до Владая), после не.В Храна: за половин ден Храна (допълнение) Заведения и магазини има във Владая Терен:…
Виж повечеДължина: 4.4 км | Изкачване: 10 м | Спускане: 570 м Ниво на техническа трудност: Средно Според множество от колоездачите, минавали тази пътека, „Червената шапчица“ е една от най-добрите пътеки на Витоша. Тя е обозначена със Средно ниво на техническа трудност , но въпреки това е предизвикателна и интересна дори…
Виж повечеДължина: 3.2 км | Спускане: 440 м | Ниво на техническа трудност: Високо Това е сравнително нова пътека за каране на Витоша, известна още под името „Лунната“, „Белите брези“, „Дивата“… Пътеката е доста тясна , но определено интересна. Има по-бавни участъци заради малката широчина и провирането между дърветата, но има…
Виж повечеЗабележителности във Витоша
Боянското езеро е създадено изкуствено, при строенето на Софийския витошки водопровод. Преди това е било блато, захранващо се от няколко извора. Днес то е важно местообитание на редица земноводни видове като кафява крастава жаба, голяма водна жаба, малък и голям гребенест тритон. Наличието на тези видове придава особена стойност на Боянското езеро, тъй като…
Виж повечеКопитото е местност в планината Витоша, която е разположена точно над град София и се вижда от почти целия град като връх с особена форма, откъдето е и името. Там на 1345 m височина през 1985 г. е изградена телевизионна кула Копитото
Виж повечеТорфено бранище е резерват, разположен в Национален парк Витоша. Обявен е за резерват с обща площ 785,3 хектара през 1935 година. Първоначално той е заемал много по-малка площ (около 144,1 хектара, колкото е и площта на Горното блато), но тази територия е увеличена на близо 785,3 хектара през 1980 г. Целта на резервата е да се…
Виж повечеВитоша е първият природен парк на територията на България, както и на Балканския полустров. Разположен е на територията на планина Витоша, югоизточно от Перник. Територията на парка е 27 079 хектара. Растителният свят в парка е многообразен. Животинският свят също е много богат. На територията на парка се намират два…
Виж повечеБистришко бранище е резерват в Природен парк „Витоша“. Той е един от първите резервати в България създаден през 1934 г. Целта на създаването му е запазването непроменена на растителността, която е типична за планината – вековни смърчови гори, храстова растителност и тревни площи. През 1977 г. резерватът влиза в програмата на ЮНЕСКО – „Човек и биосфера“ и е обявен за биосферен резерват…
Виж повечеДрагалевският манастир „Успение Богородично“ е български православен девически манастир. В миналото се е казвал още „Света Богородица Витошка“ и „Витошка пречиста Богоматер“. Манастирът представлява комплекс от църква, жилищни и стопански сгради. Опожарен и запустял след завладяването на София от османските турци през 1382 той е възстановен в средата на ХV век и става средище на…
Виж повечеБоянският водопад е най-големият водопад в планината Витоша, висок 25 m. Захранва се от от река Боянска, която извира от северните склонове на Витоша, под Черни връх. Самият водопад се намира на 1260 m н.в. (основата на водопада) и е най-величествен през края на пролетните месеци, когато започва ледотопенето. Но през всеки…
Виж повечеДендрариумът е прекрасно място за разходка на цялото семейство. Намира се на около 1300 м надморска височина и представлява ботаническа градина с прекрасни алеи и кътове за отдих или пикник. Изграждането на Дендрариума, което в превод от гръцки на думата означава дърво, е започнало през 1962 г. Отглеждат се голям…
Виж повечеБайк дестинация за настаняване във Витоша
Витоша се намира се в Западна България , между Стара планина и Рило-Родопския масив. Тя е единствената куполообразна планина в България и основното й било се откроява добре от останалите планински масиви. То върви по върховете Черни връх, Резньовете, Скопарник и Острица, в посока северозапад-югоизток.Формата на Витоша е почти кръгла с диаметър 20 – 25 km с…
Виж повече